پنجره ها و صرفه جویی در مصرف انرژی
ساعت ۱٢:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱۱/۱۸   کلمات کلیدی:

با سلام


پنجره ها و صرفه جویی در مصرف انرژی

هوای مطلوب در خانه شما

بهتر است محیط خانه خود و اجزای ساختمانی که در آن زندگی می‌کنید، به درستی بشناسید. چرا که ممکن است تا به حال چندین هزار ریال پول را از پنجره‌های ساختمان خود دور ریخته و بی‌خبر باشید. ممکن است بگویید نه، تاکنون این اتفاق نیفتاده است، اما اگر شکاف یا سوراخی برای نشت هوا به بیرون وجود داشته باشد، این اتفاق بارها افتاده است. به عبارتی بی ‌آن‌ که شما مطلع باشید انرژی که با صرف هزینه به سختی به دست آمده در محیط ناپدید می‌شود.

پنجره‌ها از نظر صرفه‌جویی انرژی نقش حساسی دارند، چراکه حدود 30 درصد از کل تلفات حرارتی ساختمان از پنجره‌ها صورت می‌گیرد. به همین دلیل پنجره‌هایی که در جای خوبی نصب نشده‌اند یا خوب محافظت نمی‌شوند، می‌توانند هزینه سوخت را بسیار بالا ببرند. برای اجرای بحث مدیریت انرژی در خانه باید بدانید ورود و خروج هوا نقش بزرگی را ایفا می‌کند که این امر بیشترین بهره‌برداری برای انرژی را همراه خواهد داشت.

برای هوابندی خانه باید ابتدا راه‌های نفوذ هوا در اطراف منزل را ردیابی کنید و با کیپ‌کردن شکاف‌ها، درز و سوراخ ها، درزبندی مناسبی انجام دهید. بهتر است بدانید شکاف‌های باریک می‌توانند مقدار زیادی از هوا را از خود عبور دهند، شکاف‌هایی که ممکن است در یک نگاه اصلا متوجه آنها هم نشده باشیم.

دو جداره کردن پنجره‌ها

دو جداره کردن شیشه هر پنجره‌ای باعث بالا رفتن کارایی آن می‌شود، این اقدام برای پنجره‌هایی که پرده‌ای روی آنها نصب نشده است، بسیار موثرتر است. پنجره دوجداره دارای دو شیشه است که بین آنها یک فضای کاملا درزبندی قرار گرفته است که این فاصله معمولا بین 6 تا 20 میلیمتر است.

اگر این فاصله هوایی 15 میلیمتر انتخاب شود بهترین کارایی را خواهد داشت، دو جداره کردن پنجره با وجود این که اتلاف حرارت را کاهش می‌دهد، جلوی ورود نور و گرمای خورشید را نمی‌گیرد. بنابراین در فصول گرم سال برای کاهش ورود گرما به داخل ساختمان باید جلوی تابش مستقیم خورشید به پنجره را گرفت.

باید توجه کنید که دو جداره کردن پنجره ها باعث کم شدن ورود سر و صدا به داخل ساختمان می‌شود و همچنین بخارگیری پنجره ها در فصول سرد سال به میزان موثری کاهش خو اهد یافت.

برای دو جداره کردن پنجره یک جداره موجود می‌توان یک لایه دیگر از شیشه یا اکریلیک شفاف دیگر روی آن نصب کرد و فضای بین آنها را درزبندی کرد. در این فضا باید مقداری ماده جاذب رطوبت قرار داد تا رطوبت این فضا را کاملا بگیرد. در برخی از پنجره‌های دوجداره، فضای میانی را با گازهایی مانند آرگون و کرپتون پر می‌کنند تا کارایی این پنجره‌ها حدود 10 درصد افزایش یابد.

 

جلوگیری ‌از‌هدر ‌رفتن ‌انرژی‌

حصیرها: حتما در ساختمان‌های قدیمی که متعلق به پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها باشد، حصیرهایی که پشت پنجره نصب می‌شده است را دیده‌اید. امروزه دیگر کمتر از این پوشش برای پنجره‌ها استفاده می‌شود ولی بهتر است بدانید حصیر می‌تواند درزبندی مناسبی برای پنجره‌ها ایجاد کند، البته اگر درست به کار برده شود.

حصیر را می‌توان در طرف داخل پنجره نصب کرد، حصیرها باید کاملا به هم چسبیده باشند تا بتوانند یک فضای درزبندی شده به وجود آورند و بیشترین کارآیی را داشته باشند.

پرده‌های پارسیانا نوعی از شکل پرده‌های حصیری هستند ولی از جنس آلومینیوم ساخته شده‌اند. این پرده می‌تواند تاثیر بسزایی در کاهش مصرف سوخت داشته باشد، این پرده‌ها از صفحات آلومینیومی که بین آنها با مواد عایق‌ پرشده است، تشکیل شده‌اند.

البته بهتر است بدانید در تابستان جلوگیری از ورود گرمای خورشید از هر کاری مناسب‌تر است. برای این کار نصب سایبان در طرف بیرون خیلی بهتر است از نصب پرده در داخل ساختمان. هر چند استفاده از هر دوی آنها بالاترین بازده را دارد. روش نصب سایبان به جهت قرارگیری پنجره بستگی دارد.

در زمستان در روزهای آفتابی می‌توانید پرده و تمام پوشش‌های دیگر پنجره‌های جنوبی را کنار بزنید تا آفتاب بتواند به درون بتابد.در روزهای ابری به کمک پرده‌ها و دیگر وسایلی که نصب کرده‌اید، جلوی اتلاف حرارت از پنجره‌ها را بگیرید تا انرژی کمتری برای گرم‌کردن محیط خانه به کار برده باشید.

کاشت درختان برگ ریز جلوی پنجره‌ها هم می‌تواند در کنترل انرژی مصرف خانه موثر باشد. با این کار می‌توان جلوی تابش آفتاب به داخل خانه را گرفت، در زمستان هم با ریختن برگ این درختان مانعی بر سر راه ورود نور خورشید به ساختمان وجود نخواهد داشت. باید توجه کرد که کاشت درختان همیشه سبز برای این منظور مفید نیست، زیرا در زمستان مانع از رسیدن گرمای خورشید می‌شوند پس امکان کاشت آنها در نزدیک خانه وجود ندارد.

در جلوی پنجره‌ها استفاده از ایوان‌های خیلی عمیق توصیه نمی‌شود، زیرا با وجود مناسب بودن برای تابستان، در زمستان، به دلیل جلوگیری از ورود گرمای خورشید مشکل‌ساز می‌شود.

باید بدانید، پنجره‌های شرقی و غربی هنگام تابستان باید به طور کامل از آفتاب طلوع و غروب حفاظت شوند. برای این کار بهترین راه استفاده از حصیر یا دیگر چیزهایی است که پنجره را به طور کامل بپوشاند. استفاده از سایبان‌های متحرک این امکان را فراهم می‌سازد که در زمستان یا در روزهایی که هوا زیاد گرم نیست از این پنجره‌ها استفاده شود. همچنین می‌توان با کاشت درخت در جلوی پنجره‌های شرقی و غربی، جلوی تابش آفتاب را به آنها گرفت.

 

صرفه‌جویی با درب ‌و پنجره PVC

با به کارگیری درب و پنجره‌های PVC و استاندارد در ساختمان می‌توان تا 40 درصد در مصرف انرژی و سوخت صرفه‌جویی کرد و از هدررفت 70 درصدی گرما و سرمای داخل محیط جلوگیری کرد. این نوع درب و پنجره‌ها به گونه‌ای تعبیه شده‌اند که مانع ورود گرد و خاک و آلودگی‌های صوتی به داخل ساختمان می‌شوند و جنس آنها نیز طوری است که در مقابل خورشید و حرارت بسیار مقاوم است.

اغلب این پنجره‌ها دارای محفظه هواست که نوعی عایق صوتی و حرارتی به شمار می‌رود. علاوه بر این عمر این محصولات نسبت به آهن و آلومینیوم بیشتر است و گارانتی این پنجره‌ها اغلب بیش از 10 سال است. از دیگر مزایای این نسل جدید از پنجره‌ها می‌توان به نصب آسان و عدم نیاز به سرویس و تعمیرات اشاره کرد که خود صرفه‌های اقتصادی را به همراه دارد.

با توجه به هزینه‌های کلان ساختمان‌های امروزی، برنامه‌ریزی برای افزایش طول عمر ساختمان‌ها، امری ضروری، به نظر می‌رسد که از مهمترین زیرساخت‌ها برای افزایش طول عمر ساختمان، سیستم تاسیسات و لوله‌کشی آن است.

سیستم گرمایش از کف طی سال‌های اخیر در کشورهای اروپایی و امریکا بسیار متداول است و دلیل این گسترش روزافزون بهینه ‌بودن مصرف انرژی، توزیع یکسان گرما در تمامی سطوح و دوری از مشکلات موجود در سایر روش‌هاست. علاوه بر آن در مقوله رفاه و آسایش ساکنان ساختمان دارای نقاط قوت بسیاری است.


هزینه اجرای این سیستم تقریبا حدود هزینه سیستم‌های گرمایشی موجود مانند بخاری، شوفاژ و فن‌کوئل‌ها است و هرچند ممکن است که 5 تا 10 درصد هزینه‌های ساختمان افزایش یابد اما با توجه به کاهش هزینه در انتخاب مخزن اصلی ایجاد حرارت و صرفه‌جویی حداقل 40 درصد مصرف انرژی در درازمدت بسیار مقرون به صرفه خواهد بود .

براساس ماده 14 مقررات‌های ساختمان‌ها، تمامی ساختمان‌ها موظف به استفاده از لوله‌های جدید در سیستم‌های حرارتی شده و تمامی شرکت‌های ساختمانی باید این سیستم را به طور جامع و کامل اجرا کنند. یکی از نکات دیگر با اهمیت در بخش بهینه‌سازی مصرف سوخت ساختمان استفاده از شیرهای ترموستاتیک است، حتی این جمله را از کارشناسان شنیده‌اید که می‌گویند استفاده از شیرهای ترموستاتیک یک سرمایه‌گذاری است.

با استفاده از این شیرها به جای شیرهای معمولی، هزینه سوخت مصرف سیستم گرمایشی ساختمان تا 20 درصد کاهش می‌یابد. علاوه بر این با به کارگیری شیرهای ترموستاتیک رادیاتور می‌توان دمای اتاق را تنظیم کرد و بین واحدها تعادل حرارت ایجاد کرد که به این طریق از گرم شدن بیش از حد ساختمان جلوگیری می‌شود و دیگر نیازی به باز کردن پنجره‌ها نیست.