سیستم اعلام سرقت (3 )
ساعت ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱۱/۱٠   کلمات کلیدی:

سنسورpir


اگر قاب چشمی را باز کنید بر روی مدار الکترونیکی آن (p.c.b  ) اصلی را می بینید :

1-ترمینالهای اتصال (TERMINALBLOCK ) – ( WIERING )

تغذیه این چشمی 6 الی 9 ولت dc می باشد و دو ترمینال برای اتصال منبع تغذیه مشخص شده است این ترمینال ها با علامت + و – یا GND و VIN مشخص می شوند . دو عدد ترمینال نیز برای اتصال به دو سر کنتاکت بسته رله ی روی برد موجود است که با عبارت ALARM  یا RLY-NC مشخص شده اند . ممکن است در بعضی از چشمی ها عبارت Rely نیز برای این قسمت نوشته شود . توجه کنید که این کنتاکت در حالت عادی بسته است (NC  ) و در صورت تحریک سنسور به صورت باز در می آید . اگر از تعداد بیشتری سنسور استفاده شود باید کنتاکت بسته  ( ALARM ) در تمام سنسورها با هم سری شده و سپس به مرکز کنترل وصل گردد .

لازم به ذکر است که در مدل IR-TEC با در آوردن جامپر مربوط روی برد ( NO ) می توان این کنتاکت را به صورت باز در آورد و از آن جهت اتصال در سیستم تلویزیونی مدار بسته CCTV استفاده کرد .

دو ترمینال دیگر نیز روی P.C.B  به عنوان TAMPER  وجود دارد که به دو سر یک شستی باز مینیاتوری روی برد وصل می باشند و به صورت سری با ترمینال TAMPER  سایر سنسورها به مرکز کنترل وصل می شود . هنگام بستن قاب سنسور این شستی تحت فشار قرار می گیرد و بسته می شود و اگر فردی اقدام به باز کردن قاب کند این شستی باز شده و مرکز کنترل اعلام خطر می کند.

2- LED نشانگر :

هنگام حرکت انسان از جلوی سنسور این LED روشن می شود و بعد از انجام تست اولیه می توان با در آوردن جامپر LED روی برد آن را غیر فعال و خاموش کرد .

3-جامپر تنظیم تعداد پالس ( P.cnt ) و (  p.c ) :

برای کم کردن امکان اعلام خطر اشتباهی که ممکن است به دلیل شرایط محیطی یا تداخل ناشی از خطوط برق اتفاق بیافتد امکان شمارش روی این سنسور ها قرارداده شده است تا سنسور تنها پس از دریافت تعداد پالس مشخص شده ایجاد آلارم کند . در مدل ir-tec  با قرار دادن جامپر مربوطه روی پین های مشخص شده روی p.c.b می توان تعداد پالسها را روی 2 یا 3 تنظیم کرد . در این صورت سیگنال آلارم وقتی فرستاده می شود که به تعداد مشخص شده و با فاصله 20 ثانیه پالس فرستاده شود . در مدل KLAXON با در آوردن جامپر تعداد پالس یک می شود و با قرار دادن آن روی پین های 2 و 3 تعداد پالس 2 می شود . و با قرار دادن جامپر روی پین های 1 و 2 تعداد پالس 3 می شود .

توصیه می شود در این مدل برای لنزهای پرده ای و رنج بلند پالس را روی 2 بگذارید و برای فواصل بیشتر از 12 متر نیز تعداد پالس را روی 3 نگذارید .

این سنسورها پهنای پالس را نیز در نظر می گیرند و در صورتی که تعداد پالس توسط بدن انسان به صورت ممتد ایجاد شود بدون معطلی سیگنال الارم فرستاده می شود .

4- تنظیم منطقه دید چشمی ( سنسور ) :

در سمت چپ برد یک پیچ یا قفل وجود دارد که برد را روی قاب محکم می کند با شل کردن آن می توان برد را بالا یا پایین برد . در سمت راست نیز نشانگری وجود دارد که روبروی آن اعدادی حک شده است . با حرکت دادن برد و تنظیم نشانگرروی اعداد مختلف و تنظیم ارتفاع نصب چشمی می توان محوطه تحت پوشش سنسور را تغییر داد .

 توجه : سنسورها ممکن است دارای یکی از 4 نوع لنز زیر باشند که هر کدام الگوی دید ( منطقه تحت پوشش ) متفاوتی از نظر زاویه و برد دارند ، و معمولا در کاتالوگ سنسورها نشان داده می شود .