سیستم های اعلام سرقت ( قسمت دوم )
ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱۱/۱٠   کلمات کلیدی:

با سلام

رادارهای حرکتی


از این رادارها که به عنوان سنسور مادون قرمز یا چشمی نیز یاد می شود ، در سیستم های اعلام سرقت برای تشخیص حرکت در منطقه ی مشخص که تحت پوشش دید چشمی قرار دارد استفاده می گردد . از انجا که بدن موجودات زنده به دلیل وجود حرارت از خود اشعه مادون قرمز پخش می کند . از این خاصیت برای حرکت در این سنسورها استفاده شده است . قسمت اصلی سنسورها از یک ماده کریستالی به ابعاد 1*3.4 میلی متر تشکیل شده است . که در اثر برخورد اشعه مادون قرمز روی آن یک شارژ سطحی ایجاد می شود و هر گونه تغییرات در مقدار اشعه تابیده شده بر روی این ماده باعث تغییر شارژ الکتریکی آن شده و سیگنالی ایجاد می شود . در عمل از دو عدد ماده کریستالی که به صورت متقابل و با فاصله یک میلیمتر بسته شده اند استفاده میگردد تا نویزهای حاصل از برخورد نور خورشید یا لرزش و تغییر دما خنثی شوند . این دو عنصر با مداری به یک ترانزیستور fet  بسته می شوند و در مجموع یک عنصر سه پایه برای اتصال به تقویت کننده و مقایسه کننده ایجاد می شود . روی سنسورها دریچه ای برای محدود کردن مقدار اشعه ورودی از جنس پلی اتیلن شفاف وجود دارد .

به این عنصر سه پایه که دارای دو المان حساس و اشعه مادون قرمز می باشد PIR  یا سنسور PYRO می گویند .

این عنصر به یک برد الکترونیکی ( P.C.B ) برای تقویت و مقایسه سیگنال ، اتصال می یابد . در صورت تغییر در مقدار اشعه و تشخیص حرکت توسط سنسور مدار الکترونیکی یک رله را تحریک می کند که از کنتاکت این رله برای اتصال به مرکز کنترل یا هر وسیله حفاظتی دیگر جهت اطلاع دادن استفاده می گردد . مجموعه مدار و سنسور در داخل قابی قرار می گیرد که جلوی قاب دارای پنجره تمرکز اشعه مادون قرمز  روی PIR است و مانند عدسی محدب در هم شکسته می باشد و به آن (Fresnellens ) گفته می شود .

بعد از اتصال سیم های لازم به مدار الکترونیکی و بستن قاب سنسور آن را توسط پایه های خاصی که میتوانند در جهات مختلف حرکت کنند روی سقف یا دیوارها نصب می کنند . بعد از نصب چشمی در محل و ارتفاع مناسب زاویه ی دید چشمی را تنظیم کرده و سپس مفصل پایه را محکم می کنند .

در ادامه امکانات و نحوه ی سیم کشی سنسور pir  را توضیح می دهیم .