استفاده از تین کلاینت (Thin Client) در مدارس
ساعت ٩:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٧/۱٧   کلمات کلیدی:

تین کلاینت (Thin Client) چیست؟       

     شبکه مبتنی بر Thin Client  در اصل شبکه‌ای مبتنی بر سرور است که تقریباً کلیه پردازش ها در آن توسط سرور صورت می‌پذیرد و کلیه برنامه‌های کاربردی روی سرور اجرا شده و توسط Clientها قابل استفاده هستند. واژه  Thin در این تکنولوژی  به دلیل حجم پایین پردازشی است که توسط Clientها صورت می‌گیرد در اصلTC چیزی جز یک کامپیوتر جمع و جور نیستند اما این کامپیوتر برای استفاده به صورت یک پایانه‌ی شبکه‌ای طراحی و تنظیم شده اند.تین‌کلاینت تلفیق یک کامپیوتر شخصی و یک ترمینال است.و یک محیط کاری بدون دیسک(هارد دیسک وفلاپی) است که امکان بهره‌گیری از تمامی شبکه‌های  Windows, Linux و...را به کاربران می‌دهد. دستگاه سرویس گیرنده تنها بصورت یک ترمینال عمل نموده و اطلاعات مربوط به صفحه کلید و ماوس را به سرویس دهنده ارسال و اطلاعات مربوط به صفحه نمایش را از آن دریافت می‌نماید. این دستگاه دارای یک پردازنده در رنجهای مختلف کاری و یک رابط شبکه و همچنین دارای مموری به ظرفیتهای مختلف دارا می‌باشد تین کلاینت ها دارای مدل‌های مختلفی می‌باشند که از اتصال به تجهیزات صوتی و چاپگرو یا اسکنر و دیگر ملزومات شبکه را  پشتیبانی می‌نمایند


شبکهمبتنی بر Thin Client چگونه فعالیت می‌کند؟
    یک شبکه مبتنی بر پردازش مرکزی دارای یک یا چند سرور است که سیستم‌‌عامل این سرورها می‌تواند هریک از سیستم عامل‌های موجود (با توجه به برنامه‌های کاربردی موردنظر) نظیر یونیکس، لینوکس و ویندوز باشد . علاوه بر سیستم‌عامل  بر روی هر یک از این سرورها یک نرم افزار کنترلیEPRO MANAGER)) وجود دارد که فعالیت‌های Clientها را کنترل می‌نماید. بسیاری از این نرم افزارهای کنترلی) به صورت رایگان عرضه می‌شوند و معمولا‌ً توسط شرکت‌های نرم‌افزاری تولید می‌گردند.

معماری سخت‌افزاری تین کلاینت‌ها چیست؟

 تین کلاینت‌ها یک سخت‌افزار کوچک و آماده برای محیط‌های ترمینال است ‏TCها با استفاده از سیستم‌عامل نصب شده ‏بر روی ‏FlashMemory‏ در ظرفیت های مختلف محیطی را برای اتصال به سرورها آماده می‌کنند. به صورت عمومی ‏TCها مادربردی ساده و کوچک ‏هستند که دارای کارت صدا، کارت شبکه، کارت گرافیک، پورت ‏USB‏ واز هر چه مهمتر دارای  Power بسیار کم مصرف می‌باشند. همچنین مدل‌هایی از ‏TC ها ‏پورت‌هایSlotPCI ,COM ,Parallel  و DVD را پشتیبانی می کنند . در این حالت کلیه پردازش ها بر روی سرور مرکزی انجام می شود . تین کلاینت در عین ارائه قیمت و کیفیت مناسب امکانات کاملی را در اختیار قرار می دهد.

                                           

کاربرد تین کلاینت‌ها کجا ها ست؟
     استفاده از تین کلاینت در شبکه ها بجای کامپیوتر شخصی  علاوه بر بالا رفتن ضریب امنیت، مصرف برق را نسبت به کامپیوتر های شخصی ده برابر پایین می آورد همچنین با توجه به این نکته که سیستم‌های تین کلاینت دارای ویندوز    (XP Embedded)می باشند این ویندوز دارای پروتکل هایی می باشد که ضریب امنیت سیستم را بالا می برد و امکان ویروسی شدن سیستم را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. و به دلیل عدم نیاز به پشتیبانی  و ارتقاء ، نگهداری آنها بسیار ساده و مقرون به صرفه است زیرا برای ارتقاء شبکه لازم است فقط سرور مربوطه را upgrade نمود به همین دلیل در بسیاری از سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرند بزرگ ترین مشتریان این نوع از  شبکه ها  بانک ها، وزارتخانه ها، آژانس های هوایی ، ادارات بیمه، سازمان های نظامی، ادارات دولتی، کافی نت ها ، مدارس و کلیه مراکزی است که دارای شعبه های متعدد هستند.

مقایسه کامپیوتر شخصی(PC) با تین کلاینت(TC)
 حجم:
 PC حجم زیادی از فضای اطرافمان را اشغال می کنند و تقریبا وزن سنگینی دارند. این موضوع در TC وجود ندارد و حجم کم و وزن بسیار سبکی دارند.
مصرف انرژی برق:
به دلیل استفاده از قطعات مکانیکی مصرف انرژی در PC زیاد است مصرف برق و انرژی TC یک پنجم ‏PC است یعنی در حدود 20‏ وات و ولتاژ ورودی برق مورد نیاز TC جریان 12V  DC می باشد.

 


آلودگی صوتی:
 
صدای زیاد فن ها و قطعات مکانیکی درون PC باعث تولید آلودگی صوتی مداوم در محیط می شود. در TC هیچ قطعه مکانیکی وجود ندارد و این امر سبب می گردد که هیچ صدای اضافه از TC شنیده نشود.

تولید گرما:
 یک کامپیوتر شخصی در هنگام کار بطور مداوم تولید حرارت می کند که این حرارت بوسیله فن های درون آن خارج شده و محیط را گرم می کنند. به دلیل مصرف کم انرژی گرمای بسیار کمی در TC تولید می شود.
 سرویس دوره ای:
 
فن ها در دوران کامپیوتر هوا را به جریان می اندازند تا قطعات کامپیوتر را خنک نگاه دارند. گرد و غبار موجود در هوا درون فن ها و سایر قطعات نفوذ کرده به مرور زمان کارآیی آنها را کاهش می دهد. افزایش گردوغبار می تواند باعث توقف کامل فن ها گردیده و مسبب سوختن قطعات باشد. به همین علت است که PC نیاز به سرویس دوره ای برای پاکسازی گردوغبار دارند در TC هیچگونه قطعه مکانیکی که داری حرکت باشد وجود ندارد و تمام قطعات آن الکترونیکی است که استهلاک و از بین رفتن آن در حد بسیار پایین است. بر طبق گزارش تحقیقاتی Gartner زمان بین دو خرابی در تین کلاینت ها حدود 175000 ساعت است که در مقایسه با PC این زمان 20000 ساعت می باشد. پس ضریب اطمینان TCها حدود 9 برابر PCها می باشد. طبق این تحقیق عمر مفید یک TC بیش از 40 سال خواهد بود.
 ثبات و پایداری نرم افزاری:
 نصب برنامه های مختلف غیرضروری و باعث کند شدن ویندوز و در بعضی مواقع عدم سرویس دهی مناسب را سبب می شود بعلت وجود یک سیستم عاملکه قابلیت دارد فقط به صورت خواندنی مورد استفاده قرار گیرددر TC مشکلات ناشی از عدم پایداری سیستم عامل بر اثر نصب نرم افزار جدید، خطاهای کاربران، ویروس های مخرب و ... نیز وجود ندارد.