آنفلوآنزای خوکی چیست؟
ساعت ۱٢:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٢/۱٢   کلمات کلیدی:

سازمان بهداشت جهانی در خصوص شیوع گسترده بیماری مهلک آنفلوآنزای خوکی هشدار داد. بیش از هزار و 300 نفر از مردم مکزیک به ویروس آنفلوآنزای خوکی آلوده شده اند و طبق هشدار سازمان جهانی بهداشت احتمال شیوع گسترده این بیماری وجود دارد. آنفلوآنزای خوکی تا کنون باعث مرگ 81 نفر در مکزیک شده است. آنفلوآنزای خوکی چیست؟ آنفلوآنزای خوکی (swine flu) یک بیماری تنفسی و ناشی از ویروس آنفلوآنزای نوع A است که باعث شیوع آنفلوآنزا در میان خوک‌ ها می ‌شود. ویروس آنفلوآنزای خوکی به طور طبیعی انسان‌ ها را آلوده نمی ‌کند، اما مواردی از آلودگی‌ انسان‌ ها به ویروس  آنفلوآنزای خوکی و انتشار انسان به انسان نیز اخیرا گزارش شده است. از ماه مارس سال 2009 تعدادی از موارد ابتلای انسانی با گونه جدیدی از ویروس آنفلوآنزای A خوکی به نام H1N1 در مکزیک و چند ایالت آمریکا از جمله کالیفرنیا و تگزاس گزارش شده است. به گفته کارشناسان، این نوع جدید ویروس قابلیت انتقال انسان به انسان را دارد، اما هنوز معلوم نیست که آیا انتقال انسان به انسان این ویروس آن قدر ساده هست که یک همه ‌گیری جهانی (پاندمی) آنفلوآنزای خوکی را به وجود آورد یا نه. چنین همه‌ گیری جهانی ممکن است به مرگ میلیون ‌ها نفر بینجامد، چرا که بدن انسان‌ ها قدرت دفاعی لازم برای مقابله با این ویروس جدید را ندارد.احتمالا انتقال این ویروس از راه سرفه‌ و عطسه افراد آلوده رخ می ‌دهد. این نوع جدید (A) ویروس آنفلوآنزای خوکی، ترکیبی از ویروس‌ های آنفلوآنزای خوکی، آنفلوآنزای انسانی و آنفلوآنزای حاد پرندگان است. به نظر می رسد داروهای موجود ضد ویروس آنفلوآنزا، تامیفلو(Tamiflu) و رلنزا(Relenza)، بر این گونه جدید ویروسی موثرند. علائم آنفلوآنزای خوکی علائم آنفلوآنزای خوکی در میان انسان ها به علائم آنفلوانزای انسانی یعنی تب، سرفه، گلودرد، سردرد، احساس سرما و خستگی شباهت دارد. برخی از افراد نیز پس از مبتلا شدن به این بیماری، دچار اسهال و استفراغ می ‌شوند................مراقب شیوع آنفلوآنزای خوکی باشید

سازمان بهداشت جهانی در خصوص شیوع گسترده بیماری مهلک آنفلوآنزای خوکی هشدار داد. بیش از هزار و 300 نفر از مردم مکزیک به ویروس آنفلوآنزای خوکی آلوده شده اند و طبق هشدار سازمان جهانی بهداشت احتمال شیوع گسترده این بیماری وجود دارد. آنفلوآنزای خوکی تا کنون باعث مرگ 81 نفر در مکزیک شده است.

به گزارش شبکه خبر به نقل از خبرگزاری آلمان، مقام های سازمان بهداشت جهانی در بیانیه ای احتمال شیوع این بیماری را  به رغم اقدامات کشورهای آمریکای لاتین مانند نیکاراگوئه، کلمبیا و برزیل درخصوص کنترل فرودگاه ها، مسافران و کالاها که از مکزیک وارد این کشورها می شود، مطرح کردند.

این در حالی است که برای جلوگیری از گسترش ابتلا به آنفلوآنزای خوکی، مدارس، موزه ها و سایر مراکز تجمعات در شهر مکزیکوسیتی تعطیل شده و میان مردم این شهر ماسک توزیع شده است. فیلیپه کالدرون، رئیس جمهوری مکزیک به مسئولان وزارت بهداشت این کشور اجازه داد بیماران و مسافران آلوده به ویروس آنفلوآنزای خوکی را از سایرین جدا کنند و برای جلوگیری از شیوع این بیماری وارد اتوبوس ها و منازل شوند.

مسابقات فوتبال در شهر مکزیکوسیتی در ورزشگاه های خالی از تماشاگر برگزار شده است و مردم این شهر صف های طویلی را مقابل داروخانه ها برای دریافت دارو تشکیل داده اند. سازمان بهداشت جهانی که مقر آن در ژنو است، دیروز با صدور بیانیه ای در خصوص بروز اوضاع اضطراری در سطح بین المللی ابراز نگرانی کرد و به جهانیان هشدار داد.

آنفلوآنزای خوکی

خوزه انگل کوردووا وزیر بهداشت مکزیک نیز اعلام کرد: شیوع نوع جدید از بیماری آنفلوآنزا موسوم به آنفلوآنزای خوکی در این کشور در یک ماه گذشته باعث مرگ 81 نفر شده است.

وی افزود: تمام مدارس شهر مکزیکوسیتی و منطقه اطراف آن و همچنین ایالت سن لوئیس پوتوسی تا روز ششم ماه می(16 اردیبهشت) برای جلوگیری از شیوع این بیماری تعطیل خواهند بود.

مقامات بهداشتی آمریکا در ایالت کانزاس در مرکز این کشور تائید کردند، در این ایالت دو تن در اثر ابتلا به آنفلوآنزای خوکی، از بین رفته اند.

آنفلوآنزای خوکی چیست؟

آنفلوآنزای خوکی (swine flu) یک بیماری تنفسی و ناشی از ویروس آنفلوآنزای نوع A است که باعث شیوع آنفلوآنزا در میان خوک‌ ها می ‌شود. ویروس آنفلوآنزای خوکی به طور طبیعی انسان‌ ها را آلوده نمی ‌کند، اما مواردی از آلودگی‌ انسان‌ ها به ویروس  آنفلوآنزای خوکی و انتشار انسان به انسان نیز اخیرا گزارش شده است.

از ماه مارس سال 2009 تعدادی از موارد ابتلای انسانی با گونه جدیدی از ویروس آنفلوآنزای A خوکی به نام H1N1 در مکزیک و چند ایالت آمریکا از جمله کالیفرنیا و تگزاس گزارش شده است.

به گفته کارشناسان، این نوع جدید ویروس قابلیت انتقال انسان به انسان را دارد، اما هنوز معلوم نیست که آیا انتقال انسان به انسان این ویروس آن قدر ساده هست که یک همه ‌گیری جهانی (پاندمی) آنفلوآنزای خوکی را به وجود آورد یا نه.

ویروس آنفلوآنزا

چنین همه‌ گیری جهانی ممکن است به مرگ میلیون ‌ها نفر بینجامد، چرا که بدن انسان‌ ها قدرت دفاعی لازم برای مقابله با این ویروس جدید را ندارد. احتمالا انتقال این ویروس از راه سرفه‌ و عطسه افراد آلوده رخ می ‌دهد.

این نوع جدید (A) ویروس آنفلوآنزای خوکی، ترکیبی از ویروس‌ های آنفلوآنزای خوکی، آنفلوآنزای انسانی و آنفلوآنزای حاد پرندگان است. به نظر می رسد داروهای موجود ضد ویروس آنفلوآنزا، تامیفلو(Tamiflu) و رلنزا(Relenza)، بر این گونه جدید ویروسی موثرند.

علائم آنفلوآنزای خوکی

علائم آنفلوآنزای خوکی در میان انسان ها به علائم آنفلوانزای انسانی یعنی تب، سرفه، گلودرد، سردرد، احساس سرما و خستگی شباهت دارد. برخی از افراد نیز پس از مبتلا شدن به این بیماری، دچار اسهال و استفراغ می ‌شوند.

برای پیشگیری از انتقال این ویروس می ‌توان این اقدامات را انجام داد:

* بینی و دهان ‌تان را هنگام عطسه یا سرفه با دستمال کاغذی بپوشانید. دستمال کاغذی را پس از مصرف، دور بیندازد.

* دست‌های ‌تان را به خصوص پس از عطسه و سرفه، با آب و صابون بشویید. در صورت عدم دسترسی به آب و صابون، استفاده از دستمال ها یا ژل‌ های ضدعفونی‌ کننده دست که حاوی الکل هستند، نیز موثر است.

* از دست زدن به چشم‌ ها، بینی یا دهانتان پرهیز کنید، زیرا ویروس‌ بوسیله ی دست آلوده شما به درون بدن ‌تان منتقل می ‌شود.

* سعی کنید با افراد مبتلا به آنفلوآنزا تماس نزدیک نداشته باشید.