همه چیز در باره فشار خون
ساعت ۸:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱٢/۱٤   کلمات کلیدی:

برخی‌ از افراد نمی‌دانند که‌ دچار فشارخون بالا هستند و به همین علت هم تنها زمانی‌ که‌ با مشکل‌ مواجه‌ می‌‌شوند و به‌ پزشک‌ مراجعه‌ می‌کنند، به‌ این‌ موضوع‌ پی‌ می‌‌برند. این در حالی است که ناآگاهی‌ شخص‌ از ابتلا به‌ بیماری‌ فشارخون بسیار خطرناک‌ است و اطلاع‌ از این‌ بیماری‌ و مسائل‌ مرتبط‌ با آن‌ ضرورت دارد. این بیماری در واقع باعث می‌شود تا قلب شما فشار کاری بیشتری تحمل کند و مانند سایر مسائل مربوط به قلب، درمورد این مساله هم باید بسیار محتاط و مراقب باشید.

بنابراین اگر فعال باشید، سیگار نکشید، از یک رژیم غذایی متعادل استفاده کنید، مصرف نمک را پایین بیاورید و با بدنتان به نحو احسن رفتار کنید، می‌توانید جلوی بسیاری از صدمات ناشی از فشارخون بالا را در بدنتان بگیرید. پس بهتر است مراقب فشارخونتان باشید و بدانید که آگاهی شما نسبت به فشارخونتان می‌تواند زندگی شما را نجات دهد! پس سعی کنید بیشتر بدانید...


فشارخون بالا، زمانی ایجاد می‌شود که فشارخون در دیواره رگ‌ها بیش از حد معمول بالا رود. این وضعیت بسیار خطرناک است، زیرا گاهی اوقات تاثیرات مخرب آن در مرور زمان افزایش می‌یابد و حتی ممکن است تا زمانی که به بالاترین حد ممکن نرسیده باشد، مشخص نشود و این مساله باعث شده است که گاهی از فشارخون به کشنده آرام هم یاد کنند.

عوامل بسیاری منجر به فشارخون می‌شوند که شامل عوامل وراثتی، چاقی، مصرف بالای الکل، مصرف بالای سدیم و سن بالا است. همچنین زیاد یک‌ جا نشستن، فشارهای عصبی، مصرف کم ‌پتاسیم ، کلسیم و مقاومت در برابر انسولین نیز باعث بالا رفتن فشارخون می‌شود. در این میان آمریکایی‌ها و آفریقایی‌ها بیشتر در معرض ابتلا به فشارخون هستند.

در ضمن بنابر تحقیقاتی که در مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها شده است، 64 درصد همه مرد‌های بالای 75 سال مبتلا به فشارخون هستند. اغلب‌ اوقات مردان‌ جوان‌ زودتر از زن‌های جوان‌ به‌ فشارخون مبتلا می‌شوند، اما پس‌ از یائسگی‌ زن‌ها بیشتر در معرض‌ خطر ابتلا به‌ فشارخون بالا هستند.

اگر به‌ فشارخون مبتلا شوید، باید روش‌ و برنامه‌ زندگی‌ خود را تغییر دهید و حتی‌ در مواردی‌ دارو مصرف‌ کنید. هر چند، بالا بودن فشارخون همیشه نشان ‌دهنده ابتلا به این عارضه نیست. بعضی افراد گاهی وقتی برای اندازه‌گیری فشارخونشان به مراکز درمانی می‌روند، خواه‌ ناخواه فشارخونشان بالا می‌رود.

فشارخون چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

برای اندازه‌گیری فشارخون، 2 عدد باید مورد توجه قرار بگیرد: عدد سیستولی (انقباض قلب) و عدد دیاستولی (انبساط قلب).

عدد سیستولی:

فشارخون در مقابل دیواره رگ‌ها وقتی قلب تازه از تلمبه زدن متوقف شده است. این عدد اول یا بالایی است که خوانده می‌شود. معمولا روی 100 یا بالاتر از آن قرار دارد. بین 120 تا 135 حالت نرمال است.

عدد دیاستولی:

فشارخون در دیواره رگ‌ها بین هر ضربان قلب، زمانی که قلب در حالت استراحت قرار دارد است. این عدد دوم یا پایینی است که خوانده می‌شود. معمولا روی 85 یا پایین‌تر باید باشد.

چهار نوع فشارخون وجود دارد:

مطلوب، نرمال، بالاتر از نرمال و بالا. فشارخون بالا نیز به 3 نوع تقسیم‌بندی می‌شوند. آن چه که نباید فراموش کنیم این است که تا زمانی که صدمات ایجاد شده توسط فشارخون در بدن نمایان نشده‌اند، هیچ نشانه یا علامتی برای آن وجود ندارد. اما در مراحل جدی‌تر فشارخون بالا ، بیمار دچار سردرد، تهوع و استفراغ و اختلالات بینایی می‌شود. با مرور زمان شدیدتر شدن این عارضه ممکن است باعث مسدود، باریک و ضعیف‌تر کردن رگ‌ها شود. این مساله باعث لخته‌شدن خون می‌شود که ممکن است به قلب و رگ‌ها، کلیه‌ها و شبکه چشم  صدمه وارد کند.

به طور کلی در معاینات سالانه، فشارخون نیز اندازه‌گیری می‌شود و این زمانی است که ممکن است تازه متوجه شوید که فشارخونتان بالاتر از حد نرمال است. اگر شک دارید، می‌توانید همیشه با مراجعه به داروخانه‌ها فشارخونتان را تست کنید و اگر عدد آن بالاتر از نرمال بود با پزشک خود تطبیق دهید تا از آن مطمئن شوید. به طور معمول، تشخیص فشارخون بالا زمانی اتفاق می‌افتد که به دفعات متعدد فشارخونتان بالاتر از 140 تا 190 خوانده شود.

خروپف افراد و بالا رفتن فشارخون همسران آنها!

محققان معتقدند افرادی که خروپف می‌کنند نه‌تنها مانع خوابیدن همسران خود می‌شوند بلکه تاثیر منفی بر فشارخون آنها دارند. چرا که دانشمندان انگلیسی به این نتیجه رسیده‌اند که فشارخون انسان درحالت خواب تحت‌تاثیر صداهایی با قدرت 35 دسی‌بل بالا می‌رود. محققان در تحقیقاتی که با حضور 140 داوطلب ساکن مناطق اطراف فرودگاه هیترو و 3 فرودگاه دیگر اروپا انجام شد، متوجه شدند در زمان خواب تغییراتی در فشارخون آنها رخ می‌دهد و این تغییرات ارتباطی به منبع صدا ندارند، به این ترتیب سر و صدای ناشی ازخر و پف هم روی فشارخون تاثیر دارد.

تاثیر مثبت‌گرایی در کاهش فشارخون‌

مثبت‌گرایی نه تنها سبب لذتبخش شدن لحظات زندگی می‌شود بلکه منجر به کاهش فشارخون در سنین پیری خواهد شد. طی مطالعاتی که بر روی 2500 فرد 65 ساله انجام گرفت مشخص شد افرادی که دید مثبتی نسبت به اطراف خود دارند فشارخونشان پایین است زیرا مثبت‌گرایی نه تنها بر روح بلکه بر جسم انسان نیز تاثیر می‌گذارد و این افراد بهتر می‌توانند بر استرس خود غلبه کنند.

همچنین محققان اظهار کردند: شادی در کاهش فشارخون بسیار موثر است و فشارخون افراد شاد در مقایسه با افرادی که داروهای کاهش فشارخون مصرف می‌کنند بسیار کمتر است. پژوهشگران توصیه می‌کنند، هنگامی که افراد احساس ناراحتی و نگرانی می‌کنند، سعی کنند دید خود را نسبت به زندگی تغییر دهند و مثبت‌گرا باشند زیرا این راه موثرترین روش کاهش فشارخون است.

ترفندهایی برای پایین نگهداشتن فشارخون‌

برای اینکه فشارخونتان را پایین نگه دارید ترفندهای زیر را به کار بندید:

سیگار نکشید:

نه تنها این موضوع کمک می‌کند تا فشارخونتان را در حد نرمال نگه دارید، بلکه ریسک ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی  عروقی را کاهش می‌دهد. سیگار همچنین فاکتور اصلی برای تصلب شریان‌هاست. سیگار کشیدن دیواره رگ‌های خونی را خراب می‌کند و پروسه سخت شدن شاهرگ‌ها را سرعت می‌بخشد. پس حتی اگر بر فشارخون بالا هم تاثیر نداشت، باز هم سیگار کشیدن برای همه، مخصوصا آنهایی که فشارخون بالا دارند، مضر است. اگر سیگار می‌کشید، ترک کنید و اگر نمی‌کشید هیچ‌وقت این کار را انجام ندهید. وقتی ترک می‌کنید، بعد از یک سال ریسک حمله قلبی کاهش می‌یابد. پس با ترک آن خیلی چیزها بدست خواهید آورد.

ورزش کن
ید:

ابتدا از پزشکان اجازه بگیرید. سپس به آهستکی ورزش‌های هوازی را به زندگی‌تان وارد کنید. زمان و شدت تمرین را با سرعتی که احساس خوشایندی به شما بدهد افزایش دهید. هدف خود را بر روی 30 دقیقه ورزش در اکثر روزهای هفته تنظیم کنید. افراد جوان باید 3 روز در هفته و حداقل 30 دقیقه پیاده‌روی سریع کنند و مسن‌ترها باید مسافت بیشتری را پیاده‌روی کنند.

کاهش وزن:

بیماران چاق باید وزن خود را کاهش دهند. ارتباط مستقیم بین چاق بودن و داشتن فشارخون بالا وجود دارد. هر چقدر بیشتر اضافه وزن داشته باشید، میزان ریسک افزایش می‌یابد. با تغییرات کوچک شروع کنید هر روز 200 تا 300 کالری (تقریبا برابر 2 قطعه کلوچه شکلاتی ) از رژیم غذایی خود حذف کنید.

صبحانه را حتما بخورید:

طالبی و ماست بخورید، این 2 از نظر پتاسیم غنی هستند و پتاسیم به کنترل فشارخون کمک می‌کند. مطالعه‌ای تحقیقاتی روی 2600 مورد آزمایشی نشان داد که خوردن 2000 میلی‌گرم پتاسیم در روز باعث کاهش فشارخون تا 4 میلی‌متر جیوه در مدت 5 هفته می‌شود (شما می‌توانید این مقدار را از طریق خوردن یک سیب‌زمینی پخته شده، یک موز بزرگ و 230 میلی‌گرم شیر کسب کنید.)

آب پرتقال بیشتری بنوشید:

در یک تحقیق که در انگلیس روی 541 فرد بزرگسال انجام شد، افرادی که بالاترین سطح خونی ویتامین C را مصرف می‌کردند دارای کمترین میزان فشارخون بودند. محققان معتقدند ویتامین C به گشادشدن رگ‌های خونی کمک می‌کند. شما می‌توانید میزان توصیه شده ویتامین C یعنی 60 میلی‌گرم در روز را با خوردن انواع میوه‌ها و سبزیجات به‌خصوص کلم بروکلی، انواع فلفل‌ها و مرکبات تامین کنید.

استرس زیادی ممنوع:

مردان معمولا صبح‌ها دچار حمله قبلی می‌شوند و یک دلیلش این است که فشارخون تا ساعت 11 صبح حداقل 15 میلی‌متر جیوه بالاتر از معمول است. به گفته دن جونز استاد دانشگاه می‌.سی.‌سی‌.پی، شما باید سعی کنید از استرس‌زاهای معمولی (مانند افرادی که دیدنشان شما را دچار استرس می‌کند) دوری کنید. ترتیبی دهید که ملاقات‌های هفتگی با کارمندانی که گله و شکایتی دارند، بعد از ناهار صورت گیرد. هر شب وقت رفتن به خانه میز خود را مرتب و منظم کنید تا فردا با یک منظره وحشتناک روبه‌ رو نشوید.

از میزان قهوه روزانه خود کم کنید:

طبق یک تحقیق در دانشگاه دوک، در یک روز کاری، فشارخون افرادی که قرص‌های کافئین‌دار که معادل یک فنجان قهوه برای صبحانه و یک فنجان بعد از ناهار است مصرف می‌کنند به میزان 2 تا 3 میلی‌متر جیوه بالا می‌رود. دکتر جیمز دی لین، سرپرست این مطالعه می‌گوید: «کافئین با تنگ کردن رگ‌های خونی، فشارخون را بالا می‌برد. اگر نمی‌توانید از قهوه بگذرید، حداقل آن را به یک فنجان در روز تقلیل دهید.»

 مصرف سیر را فراموش نکنید:

خوردن یک یا دو حبه سیر در روز یکی از آسان‌ترین راهها برای پایین آوردن فشارخون است. تحقیقی که روی 415 فرد مبتلا به فشارخون بالا انجام شده بیانگر این است که 600 تا 900 میلی‌گرم پودر سیر فشار را به طور میانگین 11 میلی‌متر جیوه پایین می‌آورد. مزیت دیگر این است که نتیجه استفاده از سیر بسیار سریع خود را نشان می‌دهد و کاهش فشارخون اغلب بین 1 تا 3 ماه اتفاق می‌افتد. سیر به بدن در حفظ میزان کافی از یک آنزیم ضد فشارخون کمک می‌کند.

 بگذارید حرف آخر را همسرتان بزند:

بحث و مجادله می‌تواند فشارخون را مثل یک فشفشه موشکی به سرعت بالا ببرد و این هیچ جای تعجبی ندارد. تحقیقی درباره روانشناسی سلامت نشان داده که طی بحث و مشاجرات زناشویی فشارخون مردان وقتی به حرف‌ها گوش می‌دهند و به آرامی صحبت می‌کنند نرمال می‌ماند اما هنگامی که شروع به داد و بیداد و مثلا سعی دارند مهارت قانع کردنشان را به رخ طرف مقابل بکشند، به سرعت بالا می‌رود.

فقط یک رئیس داشته باشید:

اجتناب از استرس‌های شغلی به کنترل فشارخون کمک می‌کند. براساس یک تحقیق 3 ساله که روی  195 مرد انجام شد کاهش استرس شغلی فشارخون را تا 10 میلی‌متر جیوه در افراد مبتلا و 5 میلی‌متر جیوه در افراد سالم پایین آورد. یک عامل معمول نارضایتی این است که سعی داشته باشید همزمان چندین نفر را که بالادست شما هستند راضی نگه دارید. بنابراین دقیقا معلوم کنید که باید پاسخگوی چه کسی باشید.

 ماهی آزاد هر چه بیشتر بهتر:

وقتی افراد تحت مطالعه که دارای اضافه وزن نیز بودند روزانه 12 گرم ماهی خوردند فشارخونشان طی 4 ماه، 6 میلی‌متر جیوه کاهش نشان داد و این در حالی بود که آنها وزن هم کم نکرده بودند در واقع پروتئین و اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی، رگ‌های خونی را قابل ارتجاع نگه می‌دارند. در این مطالعه افرادی که زیاد ماهی می‌خوردند، فشارخون خود را تا 13 میلی‌متر جیوه پایین آوردند.

شام بدون نان:

گندم مصرف شده در نان سفید باعث افزایش انسولین می‌شود که خود باعث افزایش موقت فشارخون به مدت چند ساعت خواهد شد. مطالعه‌ای که روی 400 نفر در دانشگاه تولان انجام شد نشان داد افرادی که بالاترین سطح انسولین خون را دارند، 3 برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به فشارخون هستند.

 یک لیوان بستنی را حتما بخورید:

بستنی 150 تا 200 میلی‌گرم کلسیم به شما می‌دهد. یک تحقیق که در ژاپن انجام شده نشان می‌دهد آن دسته از افراد مبتلا به فشارخون بالا که به مدت 8 هفته روزانه یک گرم کلسیم اضافی مصرف می‌کنند میانگین فشارخون خود را در هنگام استراحت یک یا 2 میلی‌متر جیوه کاهش می‌دهند. به نظر می‌رسد که کلسیم به ارتجاعی ماندن دیواره رگ‌ها کمک می‌کند. نوشیدن چند لیوان شیر در روز نیز اثری مشابه دارد.

 در آرامش تمرکز کنید:

یک تحقیق 3 ماهه به 100 نفر نشان می‌دهد افرادی که روزانه به مدت 20 دقیقه مدیتیشن کار می‌کنند میانگین فشار هنگام استراحت خود را پس از 12 هفته، 11 میلی‌متر جیوه کم می‌کنند. اگر شما اهل مدیتیشن نیستید یک آکواریوم بخرید چون تماشای ماهی‌های زینتی و رنگارنگ می‌تواند فشارتان را پایین بیاورد!

در یک محیط ساکت کار کنید:

محققان اتریشی 118 کارگر را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که کار در یک محیط پرسروصدا مانند یک کارخانه با پرسنل زیاد باعث افزایش دایمی درجه‌ای فشارخون به میزان 4 میلی‌متر جیوه می‌شود. این امر حتی اگر سروصدا فقط برای مدت کمی طول بکشد نیز اتفاق می‌افتد. پس، در اتاق خود را ببندید یا صداهای بلند و مخل حواس را با یک دستگاه کم سروصدا یا یک رادیو جایگزین کنید.

 یک خیارشور بخورید نه سه تا:

یک خیارشور بزرگ حاوی 1700 میلی‌گرم سدیم است، یعنی بیش از دو سوم حد مجاز روزانه. هنوز مشخص نیست که آیا خوردن مقدار زیادی نمک همه افراد را به یک اندازه در خطر ابتلا به فشارخون بالا قرار می‌دهد یا نه، بنابراین میزان اهمیت مصرف کم سدیم را می‌توانید از پزشکتان سوال کنید. اما مطالعات نشان می‌دهد که حدود نیمی از تمام مردان مبتلا به فشارخون بالا هنگامی که سدیم مصرفی خود را کاهش می‌دهند فشارخونشان کمتر می‌شود پس ضرری ندارد اگر سدیم مصرفی روزانه خود را زیر 2400 میلی‌گرم نگه دارید. به عقیده پزشکان سدیم ممکن است با کشیدن مایعات بدن به درون رگ‌های شما و منقبض کردن دیواره رگ‌ها فشارخون شما را افزایش دهد.

ناهار را در فضای باز میل کنید:

براساس تحقیقی در آلمان، ماندن در نور آفتاب به مدت 10 دقیقه در روز فشارخون را در 18 بیمار مبتلا به فشارخون بالا تا 6 میلی‌متر جیوه پایین آورده است. پرتوهای فرابنفش B که در نور خورشید وجود دارند به بدن کمک می‌کنند تا ویتامین 3 Dتولید کند. این ویتامین یک ماده خوراکی است و به نظر می‌رسد با فعل و انفعالاتی که با کلسیم انجام می‌دهد در کنترل فشارخون نقش داشته باشد.

تنقلاتی مثل بادام و تخمه کدو بخورید:

بادام و تخمه کدو غنی از منیزیم هستند. یک مطالعه روی 60 فرد مبتلا به فشارخون بالا نشان داده که مصرف 480 میلی‌گرم منیزیم در روز فشار را به طور میانگین 4 میلی‌متر جیوه پایین می‌آورد. محققان فکر می‌کنند منیزیم ممکن است به عنوان یک شل‌کننده عضلات عمل کند. خوردن70 گرم تخمه کدو نیاز روزانه شما به منیزیم را که 420 میلی‌گرم است مرتفع می‌سازد. ماهی، جوانه گندم، اسفناج و بعضی غلات غنی شده نیز منابع خوبی از منیزیم هستند.

اثر مستقیم نمک روی فشارخون‌

مصرف نمک اثر مستقیمی بر روی فشارخون دارد. نشان داده شده است که بالا رفتن فشارخون همزمان با بالا رفتن سن که در جوامع شهرنشین دیده می‌شود، نتیجه مصرف مقادیر زیاد نمک است. در حالی که کاهش مصرف نمک به پایین آمدن فشارخون کمک می‌نماید. مصرف زیاد نمک در طی چندین سال، احتمالا با افزایش مقدار سدیم موجود در سلول‌های عضله صاف دیواره‌های شریانچه‌ها باعث افزایش فشارخون می‌شود. به نظر می‌رسد که این مقدار بالای سدیم باعث تسهیل ورود کلسیم به داخل سلول‌ها می‌شود.

کلسیم هم به نوبه خود باعث تنگ و باریک شدن مجرای شریانچه‌ها می‌شود. شواهدی وجود دارد که افرادی که دارای زمینه وراثتی برای ابتلاء به پرفشاری خون هستند، از توانایی کمتری برای برداشت نمک از بدنشان از طریق کلیه‌ها برخوردارند. با این حال مدارک اندکی وجود دارد که چنین افرادی نمک بیشتری از سایر افراد مصرف می‌کنند، گرچه آنها ممکن است آن مقدار نمکی که می‌خورند را در بدنشان نگه دارند. ارتباط بین نمک و فشارخون، سالیان درازی است که مورد بحث قرار می‌گیرد، زیرا تحقیقات اولیه که در این مورد انجام شده بود، دقت کافی را نداشت.

با این حال در دهه 1980 براساس یک تحقیق بین‌المللی دقیق، نشان داده شد که ارتباط نزدیکی بین مصرف نمک و فشارخون در افراد کشورهای مختلف وجود دارد. برای مثال، ژاپنی‌ها، لهستانی‌ها و پرتغالی‌ها نمک زیادی در غذایشان مصرف می‌کنند و شیوع پرفشاری خون و سکته مغزی در افراد این کشورها بیشتر است. به علاوه، دیده شده است که افراد این کشورها که دارای رژیم غذایی پرنمک هستند، با بالا رفتن سنشان، فشارخونشان هم بالا می‌رود. برعکس، افراد کشورهایی که نمک شیوع پرفشاری خون در این کشورها نسبتا کمتر است.

البته شواهد خوبی وجود دارد که نشان می‌دهد که در صورت کاهش مصرف نمک در رژیم غذایی، فشارخون هم پایین خواهد آمد. گرچه این امر حقیقت دارد که بعضی از افراد، بدنشان نسبت به نمک حساس‌تر است.این موضوع یکی از دغدغه های بزرگ انسان در قرن جاری است و بد نیست مراقب فشار خون خود باشیم.

واکسن برای فشارخون

در عصر حاضر با کاربرد واکسن برای پیشگیری و گاهی درمان بیماری‌ها کاملا آشنا هستیم. به کمک واکسن‌های موجود شاید پزشکانی که اکنون طبابت می‌کنند موردی از آبله یا فلج اطفال را در طول دوران طبابت خود نبینند. چرا که واکسن‌ها در سده گذشته ما را در مهار بیماری‌های عفونی بسیار کمک کرده‌اند و می‌کنند. این کمک به قدری درخور توجه بوده که اکنون آنچه مشکل اصلی سلامت همگانی به شمار می‌آید به ‌طور عمده بیماری‌های مزمنی چون پرفشاری خون هستند.

کنترل فشارخون برخی بیماران به دلیل عدم پایبندی آنها به دستورات دارویی مشکل است. به این ترتیب فکر ساخت واکسن برای کنترل فشارخون که این مشکل را دستکم تا حدی از پیش‌رو بردارد بسیار خوشایند است و خبر خوب آن که این امر در حال عملی شدن است.

در مطالعه‌ای در سوئیس دانشمندان ذره‌ای ویروسی شکل و غیر عفونت‌زا ساخته‌اند که با آنژیوتانسینII  پیوند شیمیایی برقرار می‌کند و به این ترتیب بدن را وادار به تولید آنتی‌بادی می‌سازد که از اثر تنگ‌کنندگی عروق آنژیوتانسین II می‌کاهد. البته این واکسن هنوز در مراحل مطالعاتی است ولی در صورت تایید نهایی مبتلایان به پرفشاری خون می‌توانند با 2 یا 3 تزریق در سال از دردسر خوردن روزانه دارو رهایی ‌یابند.

فشار روانی در محیط کار و افزایش فشارخون‌

مطالعات نشان می‌‌دهد کارمندانی که محیط کاری آنها پر از فشار روانی است، در طول کار روزانه با فشارخون بالا روبه‌رو هستند. این مطالعات که بر روی حدود 300 کارمند یک شرکت شیمیایی انجام شد، نشان می‌دهد که این کارمندان از فشارخون مناسب در تمام مدت کار برخوردار بودند. این افراد که بین سنین 55  18 سال داشتند، تحت آزمایشات پزشکی قرار گرفتند و به سوالات طرح شده درخصوص درجات مختلف فشار روانی ناشی از کارشان پاسخ دادند.

بر این اساس، این کارمندان تحت آزمایش‌های روانی رایانه‌ای نیز قرار گرفتند و پژوهشگران درجات فشارخون شرکت‌کنندگان را در هنگام استراحت و در طول آزمایشات روانی اندازه گرفتند. این تحقیق با اشاره به این که 70 نفر از شرکت‌کنندگان به طور اتفاقی انتخاب شدند تا نمایشگرهایی را برای ارزیابی 24ساعته فشارخون به همراه داشته باشند، می‌افزاید: 20 درصد نتایج این ارزیابی حاکی از وجود درجات بالای فشار کاری بوده است.

براساس این گزارش این دسته از کارمندان با فشارخون دیاستولیک بیشتری نسبت به دیگر همکاران خویش و در طول روز کاری روبه‌رو بودند. بر این اساس، عدد فشارخون دیاستولیک افراد تحت آزمایش خارج از محل کار، کمتر از این میزان بود. در ضمن فشارهای روانی غیرکاری همچون فشارهای روحی نیز، افزایش قابل ملاحظه‌ای را در افراد در معرض فشارهای روانی زیاد به وجود می‌آورد.

مغز عامل بالا بودن فشارخون است نه قلب‌

نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد مغز باعث بالارفتن فشارخون می‌شود و برخلاف تصور رایج، قلب عامل این وضعیت نیست. در واقع دانشمندان می‌گویند بالارفتن فشارخون که می‌تواند به بروز حمله قلبی، سکته و آسیب کلیوی منجر شود، برخلاف تصورات پیشین یک بیماری التهابی عروق مغز است نه قلب. این محققان در مطالعات خود پروتیینی را در مغز به نام1 JAM- کشف کردند که گلبول‌های سفید خون را در خود حبس می‌کند که این امر به التهاب و مسدود شدن جریان خون و در نتیجه نرسیدن اکسیژن به مغز منجر می‌شود.

این یافته‌ها می‌تواند به ابداع راههای جدیدی در درمان این بیماری منجر شود. جولین پاتون از دانشگاه بریستول انگلیس گفت ما امکان درمان بیمارانی را در دست بررسی داریم که به درمان متعارف ازدیاد فشارخون با داروهایی که التهاب عروق خونی را در مغز کاهش و جریان خون را به مغز افزایش می‌دهند پاسخ نمی‌دهند. چالش بعدی پی بردن به نوع التهاب عروق مغز است تا بتوان از آن در درمان بهره گرفت. پروتئین 1 -JAM می‌تواند سرنخ‌های جدیدی در مورد نحوه برخورد با این بیماری در اختیار دانشمندان بگذارد.