مؤلفین محترم بخدا حجم کتاب زیاد است
ساعت ٧:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/۳٠   کلمات کلیدی:

نمی دانم کی قرار است داستان تصمیم گیری از بالا به پایین در آموزش و پرورش ما به پایان برسد و کی می خواهیم متوجه شویم هر چه یک فرد در یک مسئله بیشتر درگیر است باید در تصمیم گیری ها به نقطه نظراتش توجه کرد. داستان تألیف کتاب کار و فناوری هم از همین داستان هاست کتابی که گذشته از امکانات و زیرساخت های مورد نیازش که خود جای بحث فراوان دارد از نظر حجم مطالب و فعالیت های کلاسی پیش بینی شده در آن با زمان در نظر گرفته شده برای تدریسش هیچ تناسبی دارد. روی سخن بنده با مؤلفین محترم یا هرکسی که در این زمینه مسئول است می باشد. دوستان محترم باور کنید حجم کتاب زیاد است، باور کنید معلم های کار و فناوری آدم های راحت طلب و کم کاری نیستند. جالب اینجاست که مؤلف محترم فرموده اند کتاب را برای 4 یا 5 ساعت در هفته تالیف کرده اند. کاش ایشان می فرمودند حال با این 2 ساعت و همان حجم قبلی تکلیف معلمان چیست. دوستان محترم عدم هماهنگی بین حجم مطالب با ساعت تدریس کتاب خود یک اشکال است و بی توجهی به درخواست دبیران برای افزایش ساعت تدریس یا کاهش پودمان های کتاب، اشکالی بزرگتر. باید واقع بین باشیم نمی شود هم بخواهیم صرفه جویی کنیم، هم ساعات تدریس را کم کنیم تا پنج شنبه ها راحت تر تعطیل شود و هم منتظر تحول در آموزش و پرورش باشیم. به نظر بنده کتاب جدید 2 راه را بیشتر پیش پای دبیران نگذاشته راه اول اینکه هدفشان تمام کردن کتاب تا پایان سال باشد که با این کار باید قید کار کلاسی، تفکر در کلاس ، بحث گروهی و کار های عملی کامپیوتر و سایر کار های عملی کارگاهی را بزنند که عملا با این کار هیچ یک از اهداف کتاب برآورده نمی شود و راه دوم هم این است که معلم قید تمام کردن کتاب را بزند و در عوض همان پودمان هایی را که تدریس می کند به طور کامل به انجام همه فعالیت های آن بپردازد. البته مشکلات یاد شده در مناطق روستایی و جاهایی که دانش آموزان در خانه کامپیوتر ندارند و فقط کامپیوتر کلاس تنها سیستم در دسترس آنها برای یادگیری مطالب گفته شده در کتاب است بسیار بیشتر است. به هر حال بنده که راه دوم را انتخاب کرده ام و به نظر بنده تدریس پودمان های کمتر ولی همراه با یادگیری دانش آموز بهتر است از دو سرعت برای اتمام کتاب هر چند که حذف کردن چند پودمان از کتاب پایه هفتم و آوردن آن در سال بعد نه هزینه می خواهد و نه نیاز به کار کارشناسی و زمان بر دارد. امیدوارم در فرصت باقی مانده این مسئله مهم مورد توجه قرار گرفته و فکری برای حل این مشکل بشود.


 
پاسخ پرسش ص 51 کتاب کار و فناور ی پایه هفتم
ساعت ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/۱٧   کلمات کلیدی:

پودمان 4 ( مستند سازی )

پرسش: مدال آوران المپیک ورزشی چه کسانی هستند؟

پاسخ:

برای دسترسی به پاسخ سوال به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 


 
فیلم آموزشی مرورگرهای اینترنتی
ساعت ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/۱۳   کلمات کلیدی:

فیلم آموزشی مرورگرهای اینترنتی

فیلم آموزشی مرورگرهای اینترنتی  که توسط سرگروههای محترم استان قزوین تهیه شده است را می توانید از فایل ضمیمه  دانلود نمایید
  فایل ضمیمه

 
فیلم آموزشی جستجوی بهتر قسمت اول ودوم
ساعت ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/۱۳   کلمات کلیدی:

فیلم آموزشی جستجوی بهتر قسمت اول  که توسط سرگروههای محترم استان قزوین تهیه شده است را می توانید از فایل ضمیمه  دانلود نمایید

  فایل ضمیمه 
آموزش جستجوی حرفه ای در گوگل
ساعت ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/۱٠   کلمات کلیدی:


1- از سرویس های سریع و ساده استفاده کنید

می توانید بدونباز کردنهیچ سایت جانبی، خیلی از اطلاعات آب و هوا، فرموال های ریاضی و ... را از گوگل بپرسید. مثلا برای پیدا کردن ساعت در کابل بزنید: time Kabul، پیش بینی آب و هوای کابل: weather Kabul، طلوع آفتاب در کابل: sunrise Kabul؛ یا برای به دست آوردن نتیجه یک محاسبه ریاضی، کافی است رابطه اش را در گوگل بنویسید و Enter را بزنید.

2- کلماتی را که نمی خواهید، از جستجو حذف کنید

اگر دنبال موضوعی درباره وب دیزاین هستید، ولی نتیجه هایی را که در مورد تبلیغات است نمی خواهید، کافی است از کاراکتر خط تیره «-» استفاده کنید: web design – advertising.


 
حفظ سلامت با رعایت اصول ارگونومی کامپیوتر(مرتبط با تصویر صفحه22کتاب کارو فناوری
ساعت ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/۱٠   کلمات کلیدی:

1- به تناوب در فاصله زمانی هر 45دقیقه تا یک ساعت از جای خود بلند شوید چند قدم راه بروید، با نرمش های ساده، گردن، بازو، مچ دست و پاها را حرکت دهید، به این کار که کلاً 3 تا 5 دقیقه درهر نوبت طول می کشد، به چشم وقت تلف کردن نگاه نکنید در طول زمان متوجه خواهید شد که دو فایده مهم دارد:الف)‌ بازده کاری شما را بیشتر می کند.

ب) از اضافه وزن شما جلوگیری می کند.

2- صفحه مانیتور( صفحه نمایش ) را طوری تنظیم کنید تا ستون فقرات شما به صورت مستقیم قرار گرفته و چشمان شما با قسمت بالایی صفحه نمایش در یک خط مستقیم قرار گیرند. این وضعیت برای چشمان شما راحتی بیشتری به همراه خواهد داشت.

3- فاصله صفحه مانیتور تا چشمان شما باید بین 50 تا  40سانتی متر باشد.

4- هر30دقیقه به اشیایی که در فاصله حداقل 6 متری قرار دارند چند دقیقه چشم بدوزید .

5- ارتفاع میز کامپیوتر باید بین 66 تا 71‌‌سانتی متر باشد.

6- در صورت امکان از زیرپایی استفاده کنید و پاها را روی آن قرار دهید. این وسیله به راحت بودن وضعیت پاها کمک می کند.


 
کارکلاسی صفحه 1۸ کتاب کاروفناوری پایه هفتم پودمان ۲ فناوری اطلاعات و ارتباطات
ساعت ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/۱٠   کلمات کلیدی:

تاثیرات فناوری اطلاعات وارتباطات

جاهای خالی را با هم اندیشی در گروه پرکنید. 
مشکلات و عوارض کار با کامپیوتر
ساعت ٧:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٩   کلمات کلیدی:

امروزه‌کاربرد رایانه در زندگی بشر بسیار زیاد است و تعداد زیادی از افراد ساعت‌های متمادی با این وسیله الکترونیک کار می‌کنند، به همین دلیل شناخت عوامل مؤثر در محیط کار با رایانه اهمیت زیادی دارد.

وجود شرایط نامناسب در محیط کاری، توجه نداشتن به موارد ایمنی هنگام کار با رایانه و استفاده بیش از حد از این ابزار ممکن است در بلند مدت سبب بروز بیماری‌ها و ناهنجاری‌ها شود.

بحث مهمی که در این زمینه مطرح است، دانش ارگونومی رایانه است که شامل مطالعه و بررسی عوامل انسانی در ارتباط با رایانه و شیوه‌های تطبیق ابزارها و وسایل کار با بدن فرد است تا از بروز اثرات ناهنجار جلوگیری شود.

درچند سال اخیر تولیدکنندگان تجهیزات رایانه مانند صفحه کلید، ماوس، میز و صندلی و سایر وسایل رایانه سعی می‌کنند محصولات را مطابق با اصول ارگونومی طراحی و تولید کنند چرا که رعایت اصول ارگونومی سبب کاهش ضایعات چشم، سردرد و کمر درد کاربران رایانه خواهد شد.

ویژگی‌های یک محیط کاری مناسب برای کاربران رایانه عبارتند از: وجود سیستم تهویه مطبوع، نور کافی و مناسب، استفاده از میز مخصوص که دارای عرض و ارتفاع استاندارد باشد، استفاده از صندلی مخصوص رایانه که ارتفاع آن طوری تنظیم شود که ستون فقرات کاربر را آزار ندهد، استفاده از زیرپایی برای جلوگیری از بی‌حسی پا و کف پوش اتاق از جنس چوب یا پلاستیک باشد تا الکتریسیته ساکن تولید نکند.
با وجود رعایت نکات فوق، باز امکان بروز بیماری‌های خاص برای کاربر رایانه وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می‌شود.


 
جلوگیری از آپدیت خودکار نرم افزار Internet Download Manager
ساعت ٧:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٩   کلمات کلیدی:

تقریبا 95 درصد از کاربران اینترنت در ایران، از نرم افزار اینترنت دانلود منیجر (Internet Download Manager) یا همان IDM برای مدیریت دانلودهای خود استفاده میکنند.

 همه ما از نسخه های قفل شکسته، Crack، یا Serial های کپی برای رجیستر کردن این نرم افزار استفاده میکنیم، به همین دلیل اگر نرم افزار آپدیت شود، متوجه غیرقانونی بودن رجیستر خود شده و غیر فعال خواهد شد! مشکلی که حتما شما هم حداقل یک بار با آن مواجه شده اید.

 نرم افزار IDM به طور منظم و تقریبا هفته ای یک بار به صورت خودکار سرور خود را چک میکند و اگر نسخه جدیدی ارائه شده باشد، پنجره ای باز شده و به شما پیشنهاد میکند که نرم افزار را آپدیت کنید. اما آپدیت کردن همان و غیر فعال شدن نرم افزار همان! بنابر این هرگز نباید بعد از نصب و رجیستر کردن، آن را آپدیت کنید.

 

اگر این اعلان های مداوم نرم افزار IDM در مورد آپدیت برای شما هم آزار دهنده است، در این مقاله روشی را آموزش میدهیم که میتوانید جلوی این کار را بگیرید. این کار از طریق رجیستری انجام میشود.


 
معرفی 5 موتور جستجوگر متفاوت
ساعت ٦:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٩   کلمات کلیدی:

اگر جستجو کردن و پیدا کردن مطلب ، فایل ، تصویر و یا عکس خاصی در موتورهای جستجو هنر تلقی نشود قطعا به دست آوردنشان حتی در موتور عظیم گوگل کار ساده ای نخواهد بود هر چند engine ها و معادلات پیچیده در پشت پرده موتورهای جستجو نهفته است تا دسترسی کاربران را به نتایج راحتر کند اما باز می بینیم برای جستجو مطلبی یا فایلی خاص به نتیجه دلخواه نمی رسیم . برخی موتور های جستجو بیشتر جنبه تخصصی تر دارند و شناختن آنها کمک می کند تا در مواقع ضرور به نتیجه دلخواه برسیم .

FindFiles

اگر تجربه جستجو با یاهو یا گوگل را دارید قطعا در حین استفاده از جستجو گر FindFiles شفگت زده خواهید شد چرا که عینا تعداد فایلهای صوتی ، فیلم ، عکس ، نرم افزارهای موجود در این جستجوگر را در صفحه اول خواهید دید و هنگامی که در باکس جستجو فایل خود را جستجو کردید و یافتید می توانید به راحتی آنرا دانلود کنید .