بیماری آبله
ساعت ٧:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/٢٢   کلمات کلیدی:


جنر واکسن خود را در پی کار طولانی و طاقت فرسا در آزمایشگاه کشف نکرد. در 19 سالگی شیردوشی به او گفته بود که هرگز به آبله مبتلا نخواهد شد، چون قبلاً به آبله گاوی مبتلا شده بود. بعدها وقتی جنر پزشک شد و به بی فایده بودن تلاشها یش برای درمان این بیماری پی برد، جمله آن شیردوش را به خاطر آورد. تحقیق کرد و دریافت شیردوشان تقریباً هرگز، حتی وقتی از مبتلا یان به آبله پرستاری کنند، دچار آبله نمی شوند. به نظرش رسید که آبله گاوی را به افراد تلقیح کند، تا آنها را از ابتلا به بیماری مرگبارتر آبله مصون سازد. این بخت یاری حقیقی بود. بدون این که زحمتی بکشد، دریافت که آبله گاوی باعث ایمنی در برابر آبله می شود. قوه تشخیص او به اندازه ای بود که توانست به ارزش این حقیقت پی ببرد و از آن استفاده کند


 
بیماری اوریون
ساعت ٦:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/٢٢   کلمات کلیدی:

بیماری اوریون

اوریون یک بیماری ویروسی است که معمولا در فصل بهار و زمستان در بچه های 5 تا 10 سال دیده میشود. ویروس از طریق بزاق یا ترشحات حلق فرد آلوده، وارد حلق فرد سالم شده، خود را به غده بزاقی بناگوشی (پاروتید) رسانده و در آنجا تکثیر پیدا میکند.از زمان وارد شدن ویروس به بدن تا ظهور علائم بالینی حدود 17 روز طول میکشد. نکته حائز اهمیت اینکه ویروس اوریون از چند روز قبل از تورم بناگوش تا 2 هفته بعد از ان در بزاق فرد مبتلا وجود دارد لذا قبل از بروز تورم نیز فرد میتواند افراد سالم را مبتلا کند.

در یک سوم موارد ،تظاهرات بیماری به شکل خیلی خفیف و در حد یک سرماخوردگی جزئی است . در دوسوم موارد،بیماری معمولا با بزرگی و تورم ناحیۀ بناگوشی یک طرف شروع میشود که بعد از حدود 24 ساعت علایم دیگری مثل تب سردرد بیقراری بی اشتهایی و گوش درد نیز اضافه میشوند. تورم ناحیۀ بناگوش تا سه روز ادامه پیدا میکند تا به حداکثر خود برسد وبعد در عرض 7 روز به تدریج کاهش مییابد .در مواردی که تورم دو طرفه است معمولا یک طرف چند روز بعد ازتورم طرف مقابل متورم میشود.


 
خون وفراورده های آن وبیماری های مرتبط
ساعت ٦:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/٢٢   کلمات کلیدی:

 

خون بافت زنده ای است که از دو قسمت سلولی و پلاسمائی تشکیل شده است .

الف ) عناصر سلولی که 45 درصد حجم خون را تشکیل می دهند شامل :

-1 گلبولهای قرمز که مسؤل اکسیژن رسانی به سلولهای بدن می باشند .

-2 گلبولهای سفید که وظیفه دفاع بدن در مقابل عوامل خارجی را برعهده دارند .

-3 پلاکتها که در عمل بند آمدن خونریزی دخالت دارند .

ب) پلاسماکه 55 درصد حجم خون را تشکیل می دهد و حاوی مواد قندی ، چربی ، پروتئین ، املاح

مختلف ، هورمون ها و فاکتورهای انعقادی خون می باشد .

حجم خون در افراد بالغ حدود 5/5 لیتر می باشد .


 
آموزش ساخت یک موشک آبی
ساعت ۸:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/٢   کلمات کلیدی:

وسایل لازم:

- یک بطری 1.5 لیتری نوشابه
- چسب حرارتی
- چسب نواری 5 سانتی
- توپ تنیس یا کلاً یه جسم نسبتاً سنگین با ابعاد کوچک
- کاتر
- سکوی پرتاب
- تلمبه پایی یا کمپرسور باد
- یک ورق فوم یا تخته سه لا یا فلز (ورقی که محکم، سبک و نازک باشه)